Podzim a s ním i čas nemocí se pomalu blíží a tak je vhodné se připravit na toto období. Ve staré Číně pečovali o své zdraví celoročně, ale my na západě na to nejsme bohužel naučení. Tak alespoň lehce s předstihem pojďme připravit na sychravé dny a zimu sebe, ale třeba i naše děti nebo prarodiče.
V chladných měsících bychom si měli především chránit povrch těla a posilovat vnitřní teplo.
Základem je vhodná vyvážená strava a dostatek tepla a odpočinku.
Následující doporučení platí zejména pro ty, kteří jsou zimomřivější, cítí se unavení, často trpí na rýmy, kašle, angýny nebo snadno chytají nemoc. Samostatnou kategorií jsou pak děti – v dnešní době díky špatné stravě jsou velmi zahleněné a jejich imunita je zalepená, tudíž neplní svoji funkci. Zde vřele doporučuji navštívit praktita TCM, protože u dětí je posílení imunity jednodušší a rychlejší.
1. Zaměřte se na povrch těla – nejen na teplé oblečení, ale i péči zevnitř.
Tělo je na podzim a v zimě náchylnější k onemocnění, protože z venku útočí chlad a vlhko. Pokud máme slabou nebo vyčerpanou vnitřní energii, ochrana je slabá a nedostatečná. Navíc naše energie s podzimem a zimou se zanořuje dovnitř a chce regenerovat, odpočívat, proto je náš povrch těla zranitelnější.
2. Pijte zázvorový čaj a vězte, že ty opravdové léčivé účinky se nevypaří.
Číňané vypozorovali, že vařený zázvor má lepší zdravotní účinky, než ten syrový, navzdory tomu, že tento proces ničí některé vitamíny. Ideální je zázvorová voda ze sedmi plátků. Bez medu a citrónu!
3. Vynechte mléčné výrobky. Je známo, že zahleňují a zachlazují a to je přesně to, co nechceme. A pokud si stále myslíte, že tím dodáváte tělu potřebný vápník a je to dobré na kosti, tak vás bohužel musím zklamat. Opak je pravdou !
4. Když jste nemocní, na citrón zapomeňte!
Pokud vám už není dobře, ale ještě nemáte teplotu, pak ideální jak se rychle zbavit nachlazení je, pořádně se vypotit! tzn. otevřít povrch at škodlivina odejde a nedostane se do hlubší vrstvy, kde může vypuknout v horečku. A právě kyselost citrónu zabraňuje pocení a naopak uzavírá škodlivinu v těle.
A citron si nechte na období kdy jste zcela zdraví. To naopak posiluje povrch, uzavírá póry a dělá skvělý ochranný štít.
5. Dopřejte si teplé snídaně. Více než na nadměrný vitamínový doping bychom se na podzim a v zimě měli zaměřit na vytváření vnitřního tepla. Základem jsou teplé snídaně ve formě vývarů, kaší, míchaných vajíček apod., během dne pak lehce kořeněná nebo vydatnější jídla. Pro velké zmrzlíky pak 3x denně teplé jídlo.
6. Koření může být I lék – právě v tomto období je vhodné používat zahřívací koření jako je hřebíček, skořice, zázvor, badyán, chilli, kary, kardamon, muškátový oříšek, fenykl atd. Podpoří se vnitřní teplo jež je zdrojem imunity.
7. Čerstvé ovoce a zeleninu na podzim a v zimě JEN VYJÍMEČNĚ. Více než vitamíny potřebujeme teplo. Čerstvé ovoce a zelenina ochlazují organizmus a to je přesně to,
co v tomto období nepotřebujeme. Způsobují, že se naše cévy dostatečně neprokrvují
a takto nedávají průchod imunitě, když potřebuje vyrazit do boje.
8. Nepotlačujte pocení. Když se tělo potí, znamená to, že se uzdravuje
– vytlačuje zanesenou škodlivinu (bakteriemi či viry) na povrch kůže a odtud z organizmu ven.
Pokud tento proces potlačíme, koledujeme si o nepříjemné následky v podobě vleklých bronchitid nebo rým, či opakovaných nemocí.
Jeden velmi osvědčený tip na horečky – dát studený tvaroh na chodidla (hlavně paty), zabalit do plátýnka a igelitu a nechat přes noc. Někdo dává octové ponožky, ale tvaroh je mnohem účinější!
9. Chraňte si celé tělo, nezapomínejte na ruce a chodidla.
Zatímco v létě do nás podle Číňanů vnikají bakterie a viry přes nos a ústa,
na podzim a v zimě je to kůže. Stačí tedy málo ponožek nebo vycházka v mrazu bez rukavic a máme nevítanou návštěvu.
10. Zchlaďte svou mysl. Čínská medicína upozorňuje, že v chřipkovém období
bychom si měli dát pozor na emoční vypětí. To totiž přehřívá náš systém
a když do takového terénu vtrhne chlad, exploduje nemoc
i při sebemenším impulzu mnohem silněji.
A na závěr – ZPOMALTE. Dovolte si více odpočinku. Choďte více do přírody.
Na podzim se celá příroda připravuje ke spánku a i my bychom měli v aktivitách polevit.
Těžko tohle vysvětlíte svému zaměstnavateli, ale pokud to vaše situace aspoň trochu dovolí, odsuňte náročné povinnosti na jaro.
ZKUSTE NÍŽE UVEDENÉ BYLINNÉ KULIČKY NEBO SE PORAĎTE S TERAPEUTEM TČM.
Kuličky nebo-li WANY si můžete objednat na www.eshop.tcmbohemia.cz.
Na rýmu, ucpané dutiny: 007 Vyvanutí dračí jeskyně
Na bolesti v krku: 002 Chlad ranní mlhy
Na vlhký hlenovitý kašel: 035 Zpěv malé zvonkohry
Na horečky: tvaroh na chodidla, vypotit tělo a nebo 013 Čistý tok řeky