Co mě přivedlo k TCM

O tradiční čínské medicíně (TCM) jsem poprvé slyšela od své maminky, když jsem studovala vysokou školu. Mamka se zajímala o různé alternativní metody – akupresuru, vegetariánství, makrobiotiku, celostní medicínu a také o TCM. Po sametové revoluci se v ČR tyto knihy začaly hodně objevovat. Pamatuji si, jak v případě nemoci mi mamka mačkala bod He Gu (LI4) na místo, aby nám dala acylpyrin. Nebo když jsem měla rýmu, musela jsem si proplachovat nos slanou vodou. Vždy se snažila jít cestou spíš alternativní, než přes prášky. Asi proto jsem i já přirozeně tíhla také k alternativním metodám.

Prakticky jsem se s TCM setkala v roce 2008, kdy jsem se stala pacientkou mé kamarádky. Když mi řekla, že právě dostudovala školu TCM a že začíná praktikovat, hned jsem se nabídla, že můžu být její první pacientkou. Chtěla jsem po ní, aby mě připravila na těhotenství. Můj problém byl v tom, že jsem v 16. let přestala menstruovat a vlastně od té doby jsem neměla pravidelnou menstruaci. I když jsem absolvovala všechno možné – od hormonálních injekcí, homeopatii, čínské tinktury, Joalis tinktury, nic nezabralo, a tak jsem je po několika měsících přestala užívat. Teď zpětně vím, že jsem měla vytrvat. Ale v té době nám nikdo pořádně nevysvětlil, proč nemenstruuji, a tak když léčba po 3 měsících nezabírala, řekly jsme si, že asi to není ono. Kamarádka tedy neměla úplně lehký úkol, ale já si vůbec nepřipouštěla, že by to nešlo. Jedinou podmínku, kterou kamarádka měla bylo to, že nesmím brát antikoncepci. Ta by celý proces léčení mohla narušovat.

Každý měsíc jsem užívala bylinné odvary a to po dobu cca 14 měsíců. Menstruace se po nějaké době skutečně objevila, ale byla velmi slabá, krátká a hlavně nepravidelná. Nicméně pro mě to bylo velmi nadějné, protože jsem si neuměla představit, že bych děti nikdy neměla. Po těch cca 14 měsíců se můj celkový stav výrazně zlepšil, nebyla jsem tak zimomřivá a unavená, vnímala jsem víc energie, zlepšila se mi i pleť a psychika.. V té době jsem si začala měřit bazální teplotu, abych ještě lépe věděla, kdy ovuluji a tím mohla ještě více podpořit své otěhotnění. Byla jsem přesvědčená, že jsem v pořádku a i když jsem neměla pravidelnou menstruaci, důležitá byla ovulace, a tak že otěhotnět mohu. Kamarádka mě sice upozorňovala, že bych měla ještě počkat a trochu i přibrat, aby tělo mělo zásoby na těhotenství a porod, a tak mi ještě upravila jídelníček tak, že jsem snídala teplé, měla jsem pravidelnou stravu a nejedla jogurty. Jednoho dne jsem potakala kolegyni v práci a byla těhotná. Tak jsme daly řeč a řekla mi, že jí pomohla akupunktura, a tak jsem začala chodit také na akupunkturu. Do toho jsem mé ne-otěhotnění probírala s gynekologem a domluvili jsme kompletní vyšetření. Bylo vidět, jak kombinace čínských bylin a akupunktury zázračně pracuje, protože gynekolog byl mile překvapen. Nejen, že jsem měla vysokou děložní sliznici, ale i jak krásně roste folikul ve vaječníku a doporučil tedy zkusit početí přirozeně. A tak jsem v říjnu 2010 přirozeně otěhotněla. Byla jsem velmi šťastná, těhotenství probíhalo bez komplikací, a tak jsem na čínskou medicínu zapomněla. S kamarádkou jsem byla pořád v kontaktu, ale tím, že vše probíhalo v pořádku, nebylo nic třeba. Přestěhovali jsme se za Prahu a já se těšila na miminko.

Po roce a půl po porodu přišla ale rána osudu a ta mě přiměla se zamyslet nad tím, co vlastně chci dělat, jaký chci žít život a co je pro mě skutečně důležité a přináší mi radost. Práci manažerky v korporátní firmě jsem již dělat nechtěla. Věděla jsem, že potřebuji dělat něco, co mě baví, co mi dává hlubší smysl. Začala jsem se tedy pídit po studiu čínské medicíny. Neuběhl ani půl rok a já jsem seděla v lavici TCM Institutu na Novotného lávce, kde nás pan doktor Jozef Lucký přivítal na první přednášce. Pro mě to bylo obrovské WAU! SUPER! BOŽÍ! Ta atmosféra byla úžasná, ta teorie mě bavila a úplně jsem jí hltala a charisma pana doktora Luckého je nezaměnitelné. Po ukončení úvodního ročníku jsem se rozhodla ve studiu pokračovat. Chtěla jsem toho znát víc, chtěla jsem ji umět používat, a tak pomáhat lidem vyřešit jejich zdravotní problémy. Velká výzva pro mě osobně byla akupunktura 🙂 Bavilo mě to, i když toho učení bylo opravdu velmi velmi mnoho, ale byla jsme skvělá parta a hodně jsme se navzájem podporovali a pomáhali si, nejen se školou. Byla jsme taková jedna velká rodina, na kterou jsme se každý měsíc těšili.

Jako terapeutka čínské medicíny mám tu možnost pomáhat lidem, ukazovat jim jiný pohled na zdraví, fungování těla a mysli a jak i oni sami mohou být tvůrci svého zdraví. A to je to, co mě naplňuje a dává veliký smysl.

 

Více o mně

Kdo jsem

Moje odbornost

Moje zájmy