Dnes jsem měla v ordinaci paní (maminka starších dětí), která měla menší gynekologické potíže a gynekolog ji doporučil, že jestli chce mít do budoucna klid, tak navrhuje operaci (vyjmutí dělohy). Toto když mi řekla, tak mě úplně zamrazilo. Hlava mi nebere, jak doktoři mohou takto uvažovat a nesnaží se hledat nějaké lepší řešení.
Jak krásné by bylo, kdyby právě v této oblasti spolu západní a východní medicína spolupracovali. Čínská medicína má v oblasti gynekologie bohaté znalosti a zkušenosti. Má dalece širší způsob diagnoz – jak u bolestivé menstruace tak i u neplodnosti – a tak mnoho žen by mohlo být ušetřeno trápení.
Naštěstí se ale setkávám už i s gynekology (většinou jsou to doktorky), které posílají své pacienty právě na čínskou medicínu. A nebo i samy ženy se nespokojí s návrhem gynekologa a chtějí zkusit čínskou medicínu. Za oba případy jsem vždy velmi vděčná.
S BOLESTIVOU ČI NEPRAVIDELNOU MENSTRUACÍ SE SETKÁVÁM VE SVÉ ORDINACI TAKŘKA DENNĚ. Bezbolestná a pravidelná menstruace je také základ pro otěhotnění, proto čím dříve se začnou řešit nesrovnalosti, tím lépe. A pomocí bylinných čajů se dají bolesti dobře vyléčit a srovnat tak menstruační cyklus.
Typické nejčastější problémy jsou velké bolesti, at již při krvácení nebo před samotnou menstruací, bolesti hlavy, zhoršené akné, nepravidelné krvácení, slabé nebo naopak silné krvácení. Někdy jsou tyto problémy z nevysvětlitelných důvodů, někdy se to přenáší z generace na generaci. Právě srovnáním menstruačního cyklus může žena předcházet dalším potížím jako například cysty, myomy, endometrióza, mimoděložní otěhotnění, neplodnost, ale také podrážděnosti, vypadávání vlasů, ztráta libida, psychická nevyrovnanost atd.
U mladých dívek a žen se setkávám s hormonální antikoncepcí (HA). Ano, rozumím tomu, že je to nejjednodušší forma ochrany před otěhotněním. Nicméně radost z toho nemám, protože při HA neprobíhá skutečný cyklus a navíc právě HA může způsobit některý z výše uvedených problémů. Také jsem se setkala i se ženami, které si všimly, že během užívání HA byly více podrážděné, jakoby byla otupělá jejich citlivost a vnímavost, což se projevovalo zejména při milování.
Doktor často na jakoukoliv nerovnováhu menstruace nebo na problémy s akné mladým dívkám hned předepisuje HA. Pokud mladá dívka má jakékoliv potíže s menstruací, silné bolesti hlavy či migrény nebo akné, pak je právě v této době nejlepší zharmonizovat cyklus, srovnat hormonální systém a pomoci tělu dát ho do rovnováhy. A neřešit to HA. Ano, je to pohodlné, ale za jakou cenu?????
Stejně tak to platí u žen v přechodu – nemusí brát žádné hormony nebo pilulky, aby zmírnily projevy menopauzy. Bylinné čaje přirozeně navodí zpět hormonální rovnováhu v těle a zmírní projevy menopauzy.
Také nedoporučuji ženám po porodech nasazovat HA. A proč? Protože po porodech je tělo ženy vyčerpané a HA ještě více tělo vyčerpá a uveden do nerovnováhy což se může následně projevit na její celkový stav. Pak se není čemu divit, když je žena podrážděná, unavená, má bolesti hlavy, nemá chuť na sex, je jí zima apod.
POJĎMĚ SI TEĎ ŘÍCT, CO JE DOBRÉ SLEDOVAT U MENSTRUACE.
- DÉLKA CYKLU – tedy jak je dlouhá doba mezi jednotlivými krváceními. Délkou cyklu nemyslíme délku samotného krvácení. Délka cyklu se počítá od 1. dne krvácení do dalšího krvácení. Říká se, že ideální délka cyklu je 28 dní plus mínus 3 dny. Kdy zpozornět? Je-li cyklus o více jak 4 dny kratší, nebo o více jak 4 dny delší. Pokud je kratší – často se jedná o nadbytek, v těle je většinou moc horka, které „vyžene“ krev dříve. Pokud je cyklus naopak delší, zde je to o nedostatku, tělo čeká, než se „nádrž“ naplní a až pak ji vypustí. Čím častější je menstruace, tím tělo ženy ztrácí více krve a má velmi krátkou dobu, než ztrátu zase doplní. Proto je častá menstruace v čínské medicíně brána jako vážnější problém, než delší.
- PRAVIDELNOST – menstruace by měla být pravidelná, tj. každý měsíc se dostavit zhruba po +- 28 dnech. Pokud chodí nepravidelně – někdy po 20 dnech, jindy po 30 dnech, pak je dobré to řešit. V těchto případech je nejčastější problém blokáda.
- PREMENSTRUAČNÍ FÁZE – PMS – toto některé ženy znají velmi dobře. Premenstruační fáze začíná mezi 10.- 5. dnem před příchodem krvácení. V této době by se nemělo dít nic výjimečného. Čili pakliže se u vás vyskytují SILNÉ EMOCE – PLAČTIVOST STŘÍDAJÍCÍ PODRÁŽDĚNOST, DEPRESE, BOLESTI HLAVY, MIGRÉNY, BOLESTI PODBŘIŠKU NEBO PRSOU, OTOKY TĚLA, ÚZKOSTI, NESPAVOST, TÍHA TĚLA, pak byste měla zpozornět. I když mnoho žen si myslí, že je to přece normální, věřte, že není a těchto potíží se můžete snadno zbavit.
- BOLESTI PŘI KRVÁCENÍ – bolesti při krvácení by neměly být nebo jen takové mírné. Máte-li silné křečovité nebo vystřelující bolesti podbřišku, bolesti beder, silné tupé bolesti, pak je vám asi jasné, že něco není v pořádku. A čínská medicína si s tím umí poradit.
- BARVA KRVE – ano i barva krve je důležitá. Někdy se stává, že krev je zpočátku dohněda – v tom případě se jedná o tzv. špinění na začátku a to vřele doporučuji řešit. Pakliže hned od začátku krvácení je krev červená, tmavě červená, vínová, pak je to v pořádku. Zpozornět byste měla také když je krev celou dobu dohněda nebo až do černa. Ke konci krvácení je většinou krev dohněda a říkáme tomu ono zmíněné špinění – to je také v pořádku, ale nesmí trvat déle než 4 dny. Pak už nám to říká, že tělo nemá sílu „zastavit kohoutek“.
- SRAŽENINY – při krvácení nebo jenom při silném intenzivním krvácení někdy mohou odcházet sraženiny – kousky sliznice. V čínské medicíně je to důležité jestli jsou nebo ne a jak jsou velké. Hodně velkých sraženiny nám říká o blokádě, malé zase o chladu. Když jsou 1-2ks a jsou malé asi jako hrášek, tak to není nic alarmujícího. Naopak, když jsou velké a ještě jsou při jejich odchodu bolesti, pak nám to říká o větší blokádě.
- KRVÁCENÍ MIMO TERMÍN – pokud se vyskytne krvácení jindy než má, pak je dobré zpozornět a navštívit lékaře. Někdy se může vyskytnou špinění nebo lehké krvácení během ovulace, což není ideální, nicméně již nám to ukazuje na určitou nerovnováhu. V této fázi se překlopuje yinová – folikulární fáze cyklu do yangové – luterární fáze a přechod by měl být bez vnějších projevů. Pakliže se v těle děje něco neobvyklého, pak to může mít vliv nejen na samotnou menstruaci, ale i na otěhotnění.
Jak vidno, je toho hodně, co se sleduje u menstruace. Pro terapeuta čínské medicíny je stav menstruace jeden z hlavních ukazatelů celkového stavu ženy. Proto učme se sledovat svůj cyklus a učme to i své dcery, kamarádky, švagrové, kolegyně, sousedky. 😊